JAUNUMI

2014. gada 22. sept.

Saeimas vēlēšanu 2 "PAR": tradicionālās vērtības un Latvijas drošība


     Atvasara aiziet un sākas jau priekšdarbi zelta rudens laikam. Šogad tas ir īpašs. Īpašs ar to, ka 4. oktobrī notiks 12. Saeimas vēlēšanas. Ikviens Latvijas pilsonis, kam ir 18 vai vairāk gadu būs aicināts, pildot pilsoņa pienākumu, doties uz vēlēšanu iecirkni un balsot par kādu no kandidātiem un partiju sarakstiem. Vēlētāju vidū būs arī daudzi ticīgie no Latvijas kristīgo konfesiju draudzēm. Es pats arī kandidēju Saeimas vēlēšanās no Nacionālās Apvienības. Taču šajā rakstā es vēlos dalīties pārdomās par diviem “PAR” jeb vadlīnijām, kas, manuprāt, būtu jāņem vērā.
1. PAR ir par atbalstu kristīgajām vai tradicionālajām (konservatīvajām) vērtībām un tajās pamatotu skatījumu uz cilvēku un mūsu tautu.
2. PAR ir par politisko kursu, kas atbalsta un stiprina Latvijas pamatvērtības, nacionālās intereses un drošību.
Sekot līdzi politikas un sabiedriskajiem procesiem aizņemtajā ikdienā nemaz nav tik vienkārši. Tomēr tas ir svarīgi. Ne tikai valsts mūs aicina pildīt pilsonisko pienākumu, bet tādu aicinājumu varam saklausīt arī Bībelē. Jēzus sacītos vārdus "Tad dodiet ķeizaram, kas ķeizaram pieder, un Dievam, kas Dievam pieder" (Marka 12:17) var attiecināt arī uz demokrātisko pārvaldes iekārtu mūsu valstī Latvijā. Ar aicinājumu „dodiet ķeizaram” Jēzus saka, lai mēs izpildām pilsoņa pienākumu – gan maksājam nodokļus, gan piedalāmies vēlēšanās, gan interesējamies par sabiedrībā notiekošo un neesam vienalīdzīgi. Ķeizara vietā pie mums ir vēlēta likumdevēja vara, kuru mūsu pienākums ir ievēlēt demokrātiskā ceļā.
            Taču, kā neapjukt politisko partiju programmās un kandidātu sacītajā? Iepazīstoties ar partiju programmām un kandidātu sacīto pirmsvēlēšanu publiskajās diskusijās, kritiski novērtēsim, kādus un cik kvalitatīvus risinājumus viņi piedāvā saimniecisko, sociālo, drošības un citu problēmu risināšanai mūsu valstī Latvijā. Uzlūkosim redzēto un dzirdēto Kristīgo vērtību gaismā.
Ar 1. PAR novērtēsim to, kāda ir vēlēšanu kandidātu vai partiju nostāja jautājumos par tradicionālajām jeb dabiskajām sabiedrības vērtībām – ģimeni un bērniem, laulību, tikumību, rūpēm par mazāk aizsargātajiem, kā arī dzīvības svētumu un garīgo vērtību dominanci pār materiālajām.[1] Centīsimies novērtēt, vai kandidāts līdzšinējā darbā vai, darbojoties politikā, ir rīkojies godīgi, krietni pildījis darba pienākumus un nav pieļāvis negodīgu rīcību.
            Laikā, kad Latvijā slēpti un atklāti tiek mēģināts mazināt minēto tradicionālo jeb dabisko vērtību nozīmi, kristieši un vērtību aspektā līdzīgi domājoši cilvēki ir aicināti iestāties par tradicionālo vērtību aizstāvību un popularizēšanu. Patlaban šīs vērtības ir jāaizstāv arī politiskā līmenī. Latvijas politikā par minētajām sabiedrības pamatvērtībām iestājas konservatīvi domājoši cilvēki dažādos politiskajos spēkos. Par kādām partijām ir runa?
            Visskaidrāko konservatīvo un tradicionālās vērtības atbalstošo nostāju 11. Saeimas laikā ir parādījusi Nacionālā Apvienība. Kā uzticamāko spēku ārpus Saeimas es vērtēju Jauno Konservatīvo partiju, jo tās 6 pamatnostādnes ir draudzīgas kristīgam skatījumam uz sabiedrību. Neesmu “No sirds Latvijai” piekritējs, jo tās finansējuma avoti nav skaidri un tāpat – tās vadītājas saites ar prokremliskām organizācijām Latvijā. No Sirds Latvijai atgādina Reformu Partijas gaitu, kas uzreiz pēc iekļūšanas Saeimā gribēja veidot koalīciju ar prokremlisko Saskaņas Centru. Partijā “Vienotība” pēdējos gados ir audzis atbalsts liberālajām vērtībām un vairākas šā politiskā spēka cilvēku virzītās ieceres ir pretējas kristīgam un tradicionālās vērtības cienošam skatījumam uz cilvēku un sabiedrību.
Ar 2. PAR atcerēsimies, ka Latvija tika dibināta, lai latviešu tauta varētu dzīvot brīvā un neatkarīgā valstī un kā pamatnācija varētu savā Tēvzemē pastāvēt un uzplaukt cauri gadsimtiem. Kopš dibināšanas Latvija arī ir draudzīga valsts nacionālajām minoritātēm. Ikviens pilsonis ir aicināts lojāli cienīt Latvijas pamatvērtības, latviešu valodu, Satversmi, pildīt pienākumus un īstenot savas tiesības un būt lojāls Latvijas nacionālajiem mērķiem.
No Svēto Rakstu konteksta varam secināt, ka Dievs ir tas, kurš tautām dod zemes un valstis. Ebreju tautai viņš deva Apsolīto zemi no Vidusjūras līdz Jordānai, ko šodien sauc par Izraēlu. Latviešiem Dievs ir devis Latviju no Baltijas jūras līdz Zilupei. Latvijas valsts, mūsu zeme, tauta un valoda ir Dieva dotas vērtības. Pāvests Jānis Pāvils II savā grāmatā “Atmiņa un identitāte” izsaka domu, ka 4. bauslis “Godā savu tēvu un māti, lai tavas dienas būtu ilgas tajā zemē, ko Kungs, tavs Dievs, tev dod” (2Moz 20:12) līdzās Dieva norādījumam cienīt tēvu un māti ietver arī uzdevumu cilvēkiem rūpēties par savu Tēvzemi, dzimteni un valsti, un nacionālajām vērtībām, kas ar to saistās. Līdzīgi kā Dievs mīl ikvienu cilvēku, tā Dievam dārga ir katra tauta, un katras tautas nacionālais mantojums – valoda, kultūras vērtības, kopīgā vēsturiskā atmiņa un valsts, kuru viņš šai tautai ir devis. Kristīgā ticība un pārliecība un patriotiska stāja ir divas saistītas lietas. Kristīgais skatījums palīdz būt garīgi stiprā un cieņas pilnā nacionālā pārliecībā.
Vēl 2013. gadā es rakstīju, ka mēs esam priviliģēti dzīvot laikā, kad Eiropā vairs nav karu. Kā ir tagad? Pārsteidzoši strauji mūsu kaimiņvalsts Krievija ir pārgājusi no domām pie agresora darbiem. Tagad ir patiešām absurdi teikt, ka Krievijas politikā kaut kas notiek vadoties no kristīgām vērtībām. Latvijā joprojām atrodas politiskie spēki, kas gatavi sadarboties un palīdzēt Krievijai Latvijā īstenot maigo varu. Viens no viņiem vada Rīgas pašvaldību, citi balso pret to, ka jāaptur uzturēšanās atļauju tirgošana. 70 tūkstoši jau esot pārdotas...
            Lai ko arī solītu Saskaņa vai Vienoti Latvijai, neatbalstīsim politiskos spēkus un politiķus, kuri neapzinās draudus Latvijas drošībai un sadarbojas ar spēkiem, kuru nolūks ir vājināt Latvijas suverenitāti ar iespaidu informatīvajā, ekonomiskajā un politiskajā laukā.         
            2. PAR izvērtēsim, kuri ir tie politiķi, kuri jau līdz šim darbos ir parādījuši, ka iestājas par Latvijas nacionālās drošības stiprināšanu un aizvien mazāku ekonomisko atkarību no Krievijas, veselīgu saimniecības uzplaukumu, attīstot ražošanu un pakāpeniski sasniedzamu vienotu izglītības sistēmu.
Tās īsumā ir manas personīgās pārdomas. Uzsveru, ka katram vēlētājam izvēle jābalsta kritiskos vērtējumos un jāizdara patstāvīgi[2]. Atcerēsimies, ka balsošanas kārtībā ir paredzēta iespēja, ka varam ievilkt krustiņu tam kandidātam vai kandidātei (arī vairākiem), kuru ievēlēšanu atbalstām. Savukārt, ja kādas personas ievēlēšanu neatbalstām, tad varam svītrot viņa vārdu un uzvārdu.[3]
Noslēdzot es aicinu ikvienu ticīgo aizlūgumos uzticēt Dieva žēlastībai un apredzībai vēlēšanu norisi, savu vēlētāja izvēli un cilvēkus, kas kandidēs vēlēšanās. Novēlēsim, lai mūsu Latvijai ir tādi vadītāji, kas ciena Latvijas identitāti un suverenitāti, un iestājas par to mērķi, kas Satversmē ierakstīts: “1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, apvienojot latviešu vēsturiskās zemes un balstoties uz latviešu nācijas negrozāmo valstsgribu un tai neatņemamām pašnoteikšanās tiesībām, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.”[4]



Mg art. Jurģis Klotiņš
no Rīgas ev. lut. Jēzus draudzes,
mūziķis LNSO un nevalstisku projektu vadītājs,
Saeimas vēlēšanu kandidāts no Nacionālās apvienības saraksta Rīgas apgabalā





[1] Būtiski piebilst, ka dzīvē īstenota kristietība vēsturiski ir bijusi šo vērtību stiprinātāja Latvijā un Eiropā.
[2] Ziņas par visiem vēlēšanu kandidātiem, partiju sarakstiem un programmām ir atrodamas Centrālās Vēlēšanu komisijas mājas lapā: www.cvk.lv. Tur var iepazīties arī ar kārtību, kā jāaizpilda vēlēšanu zīme jeb biļetens.             

Pastāsti saviem draugiem:

 
Copyright © 2014 Jurģis Klotiņš. Designed by OddThemes