JAUNUMI

2022. gada 23. sept.

Valsts valoda: priekšlikumi nākamās valdības pirmajām 100 dienām

Pavisam drīz – 15. oktobrī – atzīmēsim Valsts valodas dienu. Tā ir diena gada ritumā – latviešu valodai kā vienīgajai valsts valodai veltīti svētki – , kas aicina ikvienu pārdomāt latviešu valodas valstisko nozīmi Latvijā, novērtēt paveiktos un apņemties turpmākos darbus valsts valodas politikas jomā.

Šajā izklāstā sniegšu īsu atskatu uz paveikto un redzējumu par būtiskiem un neatliekamiem darbiem izglītības jomā un valodas lietojumā ikdienas darba vidē, kas jāizdara jaunās Saeimas un valdības pirmajās 100 dienās, lai stiprinātu latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas statusa īstenošanu praksē.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija 20. septembrī trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā. Grozījumi nosaka: no 2023. gada 1. septembra izglītība pirmsskolā tiks īstenota tikai valsts valodā, bet līdz 2025. gada 1. septembrim tiks īstenota pakāpeniska pāreja uz mācībām tikai valsts valodā visās pamatskolas klasēs. Jau 2011. gadā Nacionālā apvienība rosināja parakstu vākšanu par grozījumiem Satversmē, lai visās valsts skolās pakāpeniski pārietu uz mācībām valsts valodā. Ar 120 433 pilsoņu parakstiem referenduma ierosināšanai nepietika. Neraugoties uz lielo parakstu skaitu un NA atkārtotiem priekšlikumiem turpmākajos gados, tikai 2018. gadā tika pieņemts lēmums sākt pāreju uz mācībām valsts valodā vispārizglītojošajās skolās, saglabājot iespēju pamatskolā noteiktu apjomu mācību satura apgūt mazākumtautību valodā (pārsvarā krievu valodā.) Novēlotā pāreja uz lingvistiski vienotu vispārējo izglītību ir bijis nozīmīgs kavēklis padomju krievijas okupācijas sociolingvistisko seku pārvarēšanā.

2012. gada 18. februārī tautas nobalsošanā – tā dēvētajā “valodas referendumā” -  Latvijas pilsoņi ar konstitucionālo vairākumu apstiprināja latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu un ar savu balsojumu apstiprināja nacionālas valsts virsprincipu. Tomēr pat desmit gadus pēc šī latviešu nācijas negrozāmās valstgribas apliecinājuma, latviešu jauniešiem joprojām nākas sastapties ar nepamatotu prasību pēc krievu valodas zināšanām darba vietās. Aizvadītajā vasarā – tātad jau pēc krievijas iebrukuma Ukrainā – Latvijas Sabiedriskā medija žurnālisti veica eksperimentu Rīgā un secināja, ka bez krievu valodas zināšanām ir grūti atrast darbu pakalpojumu jomas uzņēmumos. Jau pirmajā lasījumā Saeimā pieņemtais “Latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas statusa nodrošināšanas likums” (turpmāk – Likums) ir domāts, lai pārtrauktu krievu valodas lietošanu paralēli valsts valodai ikdienas saziņā darba vidē un pakalpojumu sniegšanas jomā. Ļoti svarīgi, lai Saeima likumu pilnveidotu tā, ka tas būtu pilnībā saistošs arī ārstniecības iestāžu vadītājiem reiz izbeigt prasīt krievu valodas prasmes latviešu jaunajiem ārstiem un medmāsām.



Tagad ieskicēšu trīs darbus, ko nākamā valdība var īstenot jau pirmajās 100 darba dienās.

1.    1. Noteikt, ka latviešu valodas un literatūras pedagogam no 2023. gada 1. janvāra atalgojumu aprēķina ar koeficientu 1,5, ja pedagogs strādā skolā, kur klasēs caurmērā vismaz katram trešajam skolēnam latviešu valoda ģimenē nav dzimtā valoda. Tātad latviešu valodas pedagogs tādā gadījumā par objektīvi lielāku darba psiholoģiski emocionālo slodzi saņemtu pusotru pedagoga algu. Tāda pieeja ir nepieciešama, lai atbalstītu latviešu valodas pedagogus mazākumtautību skolās. Igaunijā līdzīgs lēmums jau ir pieņemts. Līdzvērtīga pieeja ir jāīsteno arī bērnudārzos.  

2.     2. Rīgas pašvaldībā vien 2022. gada augusta beigās bija vakanta 51 latviešu valodas skolotāja darba slodze, lielākoties tieši mazākumtautību skolās. Lai rosinātu jauniešus izvēlēties latviešu valodas un literatūras pedagoga aicinājumu, Izglītības un zinātnes ministrijai kopā ar pašvaldībām jāveido stipendiju piedāvājums. Ja studējošais noslēdz līgumu ar pašvaldību, ka pēc mācībām vismaz piecus gadus strādās konkrētajā pašvaldībā, tad pašvaldība un IZM kopīgi viņam maksā stipendiju.

3.     3. Mērķtiecīgi novērst krievu valodas nepamatotu lietojumu publiskajā telpā un darba vidē. Nākamajā valdībā ir jānosaka, ka katra ministrija uzrauga Likuma ieviešanu savā nozarē un reizi ceturksnī sniedz ziņojumu Saeimā. Tikmēr Nacionālās apvienības vadītajā Ekonomikas ministrijā ministre Ilze Indriksone jau ir nosūtījusi rīkojumu ministrijas padotības iestādēm un aicinājumu kapitālsabiedrībām sazināties ar klientiem tikai valsts valodā. Citām ministrijām jāseko EM piemēram!

Valdības un Saeimas finansiāli praktisko darbu valsts valodas dzīvīguma un tās pedagogu atbalstam būtu jāpapildina garīgi simbolisko pateicību apliecinošai iniciatīvai no Valsts prezidenta puses. Valsts valodas dienas saturu varētu bagātināt ar iniciatīvu “Valsts prezidenta balva latviešu valodas un literatūras pedagogiem.”

Novēlu ikvienai personai Latvijā neatkarīgi no savas dzimtās valodas būt latviešu valodas – mūsu vienīgās valsts valodas – patriotam domās, vārdos un darbos!

Jurģis Klotiņš

Rīgas domes deputāts (Nacionālā apvienība)

14. Saeimas deputāta kandidāts no Nacionālās apvienības saraksta Rīgā

 

2022. gada 23. septembrī

Pastāsti saviem draugiem:

 
Copyright © 2014 Jurģis Klotiņš. Designed by OddThemes